Skip to content

Україна ділова

Економічні новини України: фінанси, аналітика, статті

Primary Menu
  • Економіка
  • Інвестиції
  • Фінанси
  • Малий бізнес
  • Технології
  • Криптовалюта
  • Аграрії
  • Нерухомість
  • Home
  • Фінанси
  • Безпроцентні кредити на сонячні панелі: кому дадуть і в кого віднімуть
  • Фінанси

Безпроцентні кредити на сонячні панелі: кому дадуть і в кого віднімуть

Admin Posted on 11 місяців ago
40e10f2d47286c4b6008d8303a8744cd

Джерело: delo.uaКредит на сонячні панелі

Уряд презентував нову програму пільгових кредитів на купівлю енергообладнання. Тепер населення зможе взяти кредит під 0% для встановлення сонячних панелей чи вітрових установок на свої приватні будинки. Хоча це хороший шанс для громадян покращити енергоавтономність в умовах відключень електроенергії, такі кредити отримати можуть не всі. Крім цього, експерти побоюються, що в майбутньому пільгову ставку позичальники можуть втратити.

В умовах коли країна готується жити за графіками відключень наступні кілька років, намагання уряду розвивати децентралізовану генерацію виглядають досить слушними. Проте на практиці така програма для населення є масовим споживчим кредитуванням. Спроможність уряду обслуговувати кредитну програму наступні 10 років під питанням, оскільки зараз державі конче необхідні гроші на війну, а після війни кошти знадобляться на відбудову країни.

Гроші не для всіх 

Максимальна сума кредиту за умовами програми становить до 480 тисяч гривень, а термін кредитування — 10 років. На старті до програми приєднались Приватбанк, Ощадбанк, Укргазбанк, Сенс Банк, а також банк “Глобус”. В уряді запевняють, що надалі кількість банків-партнерів програми збільшуватиметься. Гасити відсотки за кредитами буде Фонд енергоефективності.

За оцінкою Delo.ua, яка була зроблена у травні, бюджет резервної системи живлення для домогосподарства, що міститиме СЕС потужністю 5 кВт, акумуляторні батареї потужністю 5 кВт*год, а також інвертор складе від 275 тис. гривень. Тож сума кредиту до 480 тис. гривень цілком може покрити потреби домогосподарств зі встановлення енергообладнання.

Підписуйтесь на Telegram-канал delo.ua

Умови кредитування від банків, які беруть участь у програмі, майже ідентичні. Для отримання пільгового кредиту на домашню СЕС чи ВЕС потужністю до 10 кВт потрібно володіти будинком загальною площею до 250 кв. м та бути власником землі на якій стоїть цей будинок. Середньомісячний сукупний офіційний дохід родини за пів року не повинен перевищувати десятикратний розмір місячної середньої заробітної плати в Україні. Тобто, якщо середня зарплатня в Україні, що закладена в держбюджеті на 2024 рік складає 21 809 гривень, середній дохід родини позичальника не має перевищувати 36 тис. гривень на місяць.

Банки не можуть нав’язувати позичальникам своїх продавців енергетичного обладнання. Навіть більше — за умовами програми є пряма вимога, щоб постачальник такого обладнання не був пов’язаний з банком. Проте банк перевіряє доброчесність продавця, та чи пов’язаний він з Росією та Білоруссю.

Перша заступниця голови правління Банку “Глобус” Олена Дмітрієва розповіла Delo.ua, що для отримання кредиту позичальник крім стандартного пакета документів (паспорт, код, довідка з місця роботи) має надати банку документи на будинок на якому він хоче встановити СЕС, документи, що підтверджують наявність рахунку побутового споживача електроенергії (наприклад договір з постачальником), а також документи на купівлю та встановлення СЕС. Перший такий кредит банк вже видав для пенсіонерки з Вінниці, яка володіє будинком площею 103 кв. м.

В роботі ще десять таких заявок. Збільшення їх кількості залежатиме від пропозицій обладнання для СЕС на ринку, оскільки більшість постачальників обіцяють постачання панелей лише на кінець осені. До кінця року ми розраховуємо видати до 200 таких кредитів для домогосподарств

Банки мають перевіряти, що кредитні гроші будуть використані за призначенням. В Ощадбанку наголосили, що для щомісячної компенсації відсотків за кредитом від держави протягом 90 днів після видачі кредиту позичальник мусить надати підтверджувальні документи на встановлення обладнання. А потім кожні пів року поки він гасить кредит висилати банку фотографії встановленої установки з відміткою геолокації та дані особового рахунку споживання електроенергії.

Держава компенсуватиме відсотки поки клієнт не порушує умов кредитування: вчасно здійснює платежі та надає підтвердження. В Приватбанку пояснили, що у випадку порушень умов кредитної угоди клієнт буде сплачувати відсотки які вираховуються за наступною формулою: UIRD за останні 3 місяці плюс 7%. Станом на кінець липня UIRD складає 13,34%, тож якби громадянин взяв кредит та порушив його вимоги наприкінці липня, банк перевів би його з відсоткової ставки 0% на відсоткову ставку 20,34%.

Вижити на довгій дистанції

Але шанс втратити пільгові умови залежать не тільки від сумлінності позичальника. За словами керівника Асоціації енергоефективності та енергозбереження Олександра Візіра, в учасників ринку є побоювання, що згодом проценти можуть перекласти на позичальників.

Якщо держава в майбутньому не зможе погасити відсотки за кредитами може трапитись так само як було з молодіжними кредитами на житло у 2000-х роках. Тоді держава припинила компенсувати відсотки й банки почали переводити позичальників на звичайну іпотечну відсоткову ставку. У частини людей забрали квартири, а найактивнішим вдалося домогтися реструктуризації

Голова Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин говорить, що, на перший погляд, ідея видавати пільгові кредити для встановлення ВДЕ може спрацювати. З огляду на конкуренцію на ринку постачальників обладнання та досвід “Теплих кредитів” програма працюватиме прозоро та достатньо швидко. Але він також побоюється, що в майбутньому держпідтримка може зійти нанівець.

Найбільшим підводним каменем може стати спроможність держави підтримувати цю програму протягом тривалого часу. В держави є кошти на погашення відсотків в перший рік, але можуть не знайтися в подальші роки

У банках неохоче коментують такий варіант розвитку подій і що станеться в майбутньому з умовами вже укладених договорів. У Приватбанку не відповіли, що буде у разі, якщо держава з якихось причин припинить компенсувати відсотки. Лише зауважили, що “згідно з умовами договору банк не може гарантувати, що держава платитиме”. У банку “Глобус” відповіли, що держава мусить дотримуватись взятих на себе зобов’язань. Але якщо в неї виникне дефіцит коштів програму можуть призупинити. 

Continue Reading

Previous: “Країна супергероїв. Дякуємо медикам”: НБУ презентував нову пам’ятну монету
Next: Олег Крот: IT-шахрай співпрацює з російською 1XBET і замилює очі «допомогою ЗСУ», – ЗМІ

Схожі

5402c6b3d856706ed20eab6e733d459b
  • Фінанси

Страхування воєнних ризиків: як український бізнес захищається під час війни

Admin Posted on 6 місяців ago
33fd23b9cfbf07db8c844799a2f3a597
  • Фінанси

Вкладникам збанкрутілого Комінвестбанку почали повертати кошти

Admin Posted on 6 місяців ago
3eb904763ee7db5e95c36db566fe72a2
  • Фінанси

Звільнені голови Київської та Полтавської ОВА очолили Податкову та Держфінмоніторинг

Admin Posted on 6 місяців ago

Недавні записи

  • Названо найкращі недорогі смартфони для купівлі у 2025 році
  • Оверклокер поставив новий рекорд із розгону оперативної пам’яті, досягнувши частоти 6403 МГц
  • Youtube змінив дизайн уперше за 10 років – користувачі його “захейтили” (фото)
  • У Європі затвердили єдиний “екодизайн” для всіх смартфонів: що зміниться
  • У Великій Британії знайшли «шосе динозаврів»

Вам буде цікаво

77b0687b5d998a42b540af0b1e026bcf
  • Технології

Названо найкращі недорогі смартфони для купівлі у 2025 році

Admin Posted on 1 місяць ago
597fdbde841a5a422c4d37dbbd31a8b5
  • Технології

Оверклокер поставив новий рекорд із розгону оперативної пам’яті, досягнувши частоти 6403 МГц

Admin Posted on 1 місяць ago
3414eef46fdf78a4d67210259f1b328c
  • Технології

Youtube змінив дизайн уперше за 10 років – користувачі його “захейтили” (фото)

Admin Posted on 2 місяці ago
ff06d8d51f9699f3e5a12cbd7ffa326b
  • Технології

У Європі затвердили єдиний “екодизайн” для всіх смартфонів: що зміниться

Admin Posted on 2 місяці ago
  • Економіка
  • Інвестиції
  • Фінанси
  • Малий бізнес
  • Технології
  • Криптовалюта
  • Аграрії
  • Нерухомість
© Україна ділова | MoreNews by AF themes.