
У міру розвитку криптоіндустрії уряди зіткнулися з необхідністю розробити специфічне податкове законодавство. Розбираємося, як йдуть справи в найбільших юрисдикціях на поточний момент.
США
У США криптовалюти оподатковуються, так само як і традиційні цінні папери. Конкретна ставка залежить від способу придбання і тривалості зберігання активів.
Прибуток від вкладень терміном менше ніж один рік оподатковується в 10-37%. Ставка для тих, хто тримав активи довше, становить 0%, 15% або 20% залежно від рівня доходів.
Купівля або отримання криптовалют у подарунок не передбачає нарахування податку. Замість цього IRS орієнтується на реалізований прибуток або збиток від їхнього продажу, зокрема в обмін на інші цифрові активи. Також вважається їхнє використання в стейкінгу або платежах за товари та послуги.
Отримання криптовалюти як зарплати або платежів вважається доходом і оподатковується відповідними податками. Те саме справедливо і для майнінгу — у цьому випадку податкова служба враховує вартість монет на момент отримання.
Зафіксовані збитки від операцій з цифровими активами та пожертви зареєстрованим благодійним організаціям можуть підходити під податкові відрахування.
ЄС
Попри впровадження MiCA як загального стандарту для крипторегуляцій у Євросоюзі, станом на кінець 2024 року більшість учасників блоку застосовують власні правила.
В Італії криптовалюти класифікують як «цифрове представлення вартості або прав, що може передаватися і зберігатися в електронному вигляді з використанням технології розподіленого реєстру або аналогічної». З 2023 року у країні діє 26% податок на приріст капіталу понад €2000 ($2145) унаслідок торгівлі криптовалютами. Уряд планує підвищити збір до 28%.
У Німеччині криптовалюти вважають «приватними грошима», а прибуток від угод не оподатковують, якщо платник тримав активи понад рік або заробив менше ніж €600. В інших випадках збір може досягати 45%.
В Іспанії заробіток від цифрових активів вважають «загальним доходом», що підлягає оподаткуванню в 19-28%. З доходів від майнінгу стягується 19-47%.
У Португалії збори на доходи від криптовалют можуть сягати 53%, включно з 28% стандартного податку на приріст капіталу. На початку 2024 року в країні діяли пільги для малих і середніх фірм.
У Чехії в грудні 2024 року повністю скасували податок на заробіток від операцій з біткоїном для тих, хто тримав монети довше трьох років.
У Данії податок на приріст капіталу в криптовалюті становить 27-42%. Ставка для доходів від майнінгу та стейкінгу сягає 56%. Збитки можна задекларувати для податкових відрахувань, однак це може бути застосовано тільки до схожих транзакцій — збитки від угод з біткоїном можуть компенсувати прибуток від трейдингу іншими криптовалютами. Уряд також планує оподаткувати нереалізований прибуток.
Велика Британія
Згідно з британськими нормативами, оподатковуються, зокрема, продаж, використання для оплати товарів, обмін на інші активи та передача криптовалют у подарунок.
Переказ активів між власними гаманцями, а також передача партнеру або дружині не оподатковується.
Залежно від рівня доходу ставка може досягати 45%. Перші £3000 не оподатковуються.
Збитки від криптовалютних операцій, аналогічно нормативам США, підходять під податкові відрахування.
Нагадаємо, 12 грудня у США криптотрейдера засудили до двох років в’язниці за подання неправдивих даних про доходи від продажу біткоїна.
Джерело: forklog.com.ua